Zagrebačko tržište nekretnina nekoliko proteklih godina je suočeno s neobičnim trendom – cijene starogradnje gotovo su izjednačene s cijenama novogradnje. Pitanje koje si mnogi postavljaju jest: što se više isplati kupiti? U novoj epizodi Stanarica podcasta istražujemo prednosti i nedostatke obje opcije, uz stručne savjete Filipa Ćulibrka, operativnog direktora agencije Starling.
Koliko zapravo vrijedi starogradnja, posebice ona koja zahtijeva kompletnu adaptaciju – pogledajte u novoj epizodi Stanarica Podcasta!
Tržišni presedan: Cijene starogradnje i novogradnje se približile
Na zagrebačkom tržištu trenutno svjedočimo nesvakidašnjoj situaciji – cijene starogradnje gotovo su izjednačene s cijenama novogradnje. Prema riječima Filipa Ćulibrka iz Starling Nekretnina, to nije logično, ali je često posljedica nedostatka kvalitetnih nekretnina, posebice manjih stanova na atraktivnim lokacijama.
„U nestašici dobrih stanova, kupcima često znaju pobjeći nekretnine čim izađu na tržište. Ne reagiraju promptno, pa se događa da stanovi renovirani prije godinu-dvije postignu višu cijenu po kvadratu od novogradnje, “ ističe Ćulibrk.
Što se tiče odnosa starogradnje i novogradnje, renovirani stanovi mogu biti dobra alternativa ako su u potpunosti adaptirani i uređeni prema suvremenim standardima.
„Starogradnja je kompenzacija za nedostatak novogradnje, ali pod uvjetom da je stan potpuno adaptiran i još bolje, ako dolazi namješten prema potrebama kupca.“
Lokacija, očekivano, ima ključnu ulogu u određivanju cijena. Tu uvijek vrijedi ono pravilo– što je nekretnina bliže centru, to će cijene kvadrata biti više, zaključuje Ćulibrk.
Prednosti i nedostaci novogradnje
Novogradnja nudi niz prednosti poput modernih materijala, energetske učinkovitosti i manje potrebe za održavanjem. Međutim, kako Ćulibrk ističe: „Kupnja novogradnje nije uvijek sigurna opcija jer se čak i kod renomiranih investitora mogu pojaviti ‘dječje bolesti’, poput problema s izolacijom ili instalacijama.“
S druge strane, kvaliteta gradnje, garancije na zajedničke dijelove zgrade te noviteti poput lifta, spremišta i parkirnih mjesta često su odlučujući faktori za kupce.
Koliko košta novogradnja u Zagrebu i na što treba paziti pogledajte u našoj 6. epizodi podcasta!
Kada starogradnja ima prednost?
„Po mom mišljenju, zgrade stare nekoliko godina najbolja su opcija za kupnju jer pokažu sve mane koje novogradnja možda skriva,“ ističe Ćulibrk.
Starogradnja, osobito adaptirani stanovi na atraktivnim lokacijama, često privlači kupce koji žele uživati u šarmu starijih zgrada ili imaju ograničen budžet. No, treba računati na dodatne troškove adaptacije, koji mogu doseći i 1000 eura po kvadratu.
Financijski savjeti za kupce
Za mnoge, kupnja nekretnine najveća je financijska odluka u životu. Treba računati na troškove poput kapare, poreza na promet nekretnina i solemnizacije.
Na pitanje koliko treba imati ušteđevine za te sve dodatne troškove, treba li imati ušteđevinu, Filip kaže da i ne treba jer postoji i mogućnost nenamjenskog kredita kojim se troškovi poput kapare mogu pokriti.
”Nenamjenski krediti se odobre u roku jednog do pet radnih dana. Tako da sredstva mogu biti brzo prebačena, a kupac stigne reagirati i kupiti nekretninu koju je možda prekrižio u glavi”, savjetuje Ćulibrk.
Olakšice za prvu nekretninu
Mnoge kupce iznenadi i porez na promet nekretnina od 3 posto kupoprodajne cijene, ako su kupili polovan stan. A od početka godine tog će plaćanja biti izuzeti kupci prve nekretnine. Mjere stambene politike još su u javnom savjetovanju, no ono što se zna je da će se odnositi na ljude do 45 godina, broj kvadrata će biti ograničen po osobi, kao i ukupni iznos na koji će se odnositi subvencija. Kupcima novogradnje država će vraćati 50 posto PDV-a. Čekajući mjere mnogi su odgađali kupnju.
Neodlučnim kupcima to je bio izgovor da odluku o kupnji prebace u novu godinu. Oni koji su htjeli kupiti nekretninu po zadanom budžetu su i kupili. Kupcima koji potpišu od 1.1.2025., kako je rekao ministar Bačić, subvencija će se nadoknaditi retroaktivno, naglašava Ćulibrk.
Posao agenta za nekretnine nije samo otvaranje vrata
Rad agenta za nekretnine daleko je od pukog otvaranja vrata, kako to mnogi misle, objašnjava Ćulibrk: „Najveće zadovoljstvo u ovom poslu mi je što sam sam sebi srušio predrasudu da je posao agenta samo otvaranje vrata. Ovo je posao pun izazova, ali i nagrada – svaki klijent i svaka nekretnina priča su za sebe.“
Filip također naglašava kako posao agenta nije klasičan uredski posao: „Agenti trebaju biti spremni na fleksibilno radno vrijeme jer ovaj posao zahtijeva reakciju u svako doba, čak i tijekom blagdana ili vikenda. To nije samo posao, to je način života.“
Za one koji razmišljaju o ulasku u ovu industriju, ističe kako je ključno razumjeti dinamičnost posla i razviti sposobnost rješavanja problema: „Najvažnija uloga agenta je predvidjeti izazove i pomoći klijentima da prođu kroz proces kupnje ili prodaje bez stresa.“
Zaključak
Odabir između novogradnje i starogradnje u Zagrebu ovisi o prioritetima kupca – financijskim mogućnostima, lokaciji i osobnim preferencijama. Ako razmatrate kupnju, obratite se stručnjacima koji vam mogu pomoći u procesu donošenja odluka. Kako Filip Ćulibrk savjetuje, ključno je „razumjeti vlastite potrebe, postaviti jasne parametre i pravovremeno reagirati kako ne biste propustili priliku, jer dobre se nekretnine prodaju “ko kokice”.
Partneri podcasta
Partner Stanarica podcasta o nekretninama je Pro grupa, koja ima tim stručnjaka za savjetovanje i podršku pri kupnji nekretnina putem kredita. Njihovi kreditni specijalisti omogućuju vam da jednostavno saznate svoju kreditnu sposobnost, bez potrebe za obilaskom banaka. Prate vas kroz cijeli proces, od početka do isplate kredita, uz pronalazak najboljih ponuda na tržištu. Njihova usluga za vas je BESPLATNA.
Nova epizoda je snimljena u BIZkoshnici, gdje i vi možete pronaći mjesto za rad, organizaciju edukacija, radionica i ostalih događanja.
Studio je opremljen Plan2B namještajem.