Planiram na svom terenu izgraditi građevinu do 50 m2, smijem li graditi bez građevinske dozvole, pa to je samo kućica za prespavati?
Ovakvo i slična pitanja čula sam puno puta u svojoj praksi. Ovo je još jedna prilika da razjasnimo da je za svaku novu stambenu zgradu, bila ona tiny house, neovisno o maloj kvadraturi, montažna ili klasična kuća potrebna građevinska dozvola.
Što je građevinska dozvola?
Građevinska dozvola je upravni akt koji omogućuje započinjanje gradnje, proširenja, prenamjene ili druge promjene na objektu. Ova dozvola je temeljni dokument u graditeljstvu koji osigurava da su svi planirani građevinski zahvati u skladu s nacionalnim standardima sigurnosti, materijala, stanovanja i gradnje.
Izdaju je nadležni županijski uredi za graditeljstvo ili, za određene specifične projekte, Ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja.
Koji je proces dobivanja građevinske dozvole?
Za izdavanje građevinske dozvole potrebno je dostaviti sljedeće dokumente:
- Zahtjev za izdavanje građevinske dozvole,
- Glavni projekt potvrđen od strane ovlaštenog projektanta,
- Izjavu projektanta da je glavni projekt izrađen u skladu s prostornim planom i drugim važećim propisima,
- Izvješće o kontroli glavnog projekta, ako je primjenjivo,
- Potvrdu o prihvatljivosti zahvata za okoliš, ako je primjenjivo,
- Dokaz o pravnom interesu,
- Upravnu pristojbu.
Za što ne treba građevinska dozvola?
Ukoliko na čestici postoji glavna stambena građevina i ona je zakonita, pomoćnu građevinu koja je u funkciji glavne građevine kao GARAŽA, RADIONICA i slično, te je smještena na istoj čestici kao glavna građevina, zaista nije potrebna građevinska dozvola.
Međutim, potreban je glavni projekt te prijava gradilišta.
Građevine i radovi koji se smiju graditi bez građevinske dozvole propisani su Pravilnikom o jednostavnim građevinama i radovima (NN 153/23), a mi vam donosimo kratak osvrt na dio radova koji se odnose na stambenu gradnju.
Detaljniji popis svih radova pronađite u spomenutom Pravilniku.
Što su jednostavne građevine za koje nije potrebna građevinska?
U ovu skupinu, osim pomoćnih građevina do 50m², pripadaju vrtne sjenice, nadstrešnice do 20m², bazen ukopan u tlo do 100m² i slično.
Važno je naglasiti da jednostavne građevine moraju biti u skladu s nadležnim Prostornim planom, te da je za dio jednostavnih građevina potreban glavni projekt i potvrde javnopravnih tijela, kako bi mogli prijaviti gradilište, ishoditi uporabnu dozvolu, te prijaviti građevinu u katastarskom planu.
Popis jednostavnih građevina i radova koji se smiju graditi bez građevinske dozvole.
Građevine i radovi u Pravilniku o jednostavnim građevinama svrstani su u četiri kategorije
1. Gradnja bez građevinske dozvole i glavnog projekta:
- cisterna za vodu i septička jama do 27m³
- vrtna sjenica
- slobodnostojeća ili sa zgradom povezana nadstrešnica površine do 20 m²,
- terasa uz postojeću zgradu u razini terena tlocrtne površine do 20 m²
2. Izvođenje radova bez građevinske dozvole i glavnog projekta:
- održavanja postojeće građevine;
- ugradnja sustava grijanja, hlađenja, klimatizacije i kabelske mreže
- zamjena vanjskih i unutarnjih prozora i vrata
- uređenje građevne čestice postojeće građevine : građenje staze, platoa i stuba oslonjenih na tlo
3. Gradnja bez građevinske dozvole a u skladu s glavnim projektom:
- zgrada pomoćne namjene koja se gradi na građevnoj čestici postojeće (zakonite) zgrade, koja ima jednu etažu do 50 m²
- bazen tlocrtne površine do 100 m² ukopan u tlo
4. Radovi na postojećoj zgradi bez građevinske dozvole a u skladu s projektom:
- preuređuje prostor u skladu s novim potrebama kojima se mijenja organizacija prostora, mijenjaju nenosivi zidovi, te kojima se ne utječe na mehaničku otpornost I stabilnost, te ne mijenja usklađenost s lokacijskim uvjetima
- gradi krovna kućica
- podiže novi nadozid do najviše 0,6 m ili postojeći nadozid jednom diže za 0,6 m
- dodaju novi vanjski i unutarnji prozori i vrata
- ugrađuje dizalo na postojećoj zgradi
- i drugo…
Za građevine i radove koji se rade bez građevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom, investitor je dužan prijaviti početak gradnje.
Primjeri iz prakse – trebamo li građevinsku dozvolu?
Pomoćna zgrada do 50m2
Za gradnju pomoćne zgrade do 50m2, morate biti u skladu s dozvoljenom max.izgrađenošću čestice, jer površina pomoćne zgrade ulazi u izgrađenost čestice, te isto tako poštivati minimalnu udaljenost pomoćne zgrade od susjedne međe, koja najčešće iznosi 3m.
Izvođenje krovnih kućica
Ako planirate izvođenje krovnih kućica, provjerite što je dozvoljeno prostornim planom, primjerice u nekim prostornim planovima dužina krovne kućice ograničena je na jednu trećinu dužine pročelja na kojem se kućica nalazi.
Dizanje nadozida krova
Ako planirate dizanje nadozida krova, provjerite koja je najviša visina nadozida dozvoljena prostornim planom. Najčešće iznosi 120cm, što znači da ako je postojeća visina vašeg nadozida već sada 120cm, nemate pravo dizati više od toga.
Radovi preuređenja prostora
Radovi preuređenja prostora u skladu s novim potrebama ne uključuju podjelu jednog stana na dva stana. Za takav zahvat trebate ishoditi građevinsku dozvolu, te zadovoljiti lokacijske uvjete za planirane stanove, primjerice dovoljan broj parkirališnih mjesta, a isto tako predvidjeti odvojena brojila instalacija I slično.
Preporučujemo da se prije planiranja gradnje savjetujete sa stručnjacima, kako bi bili sigurni u koju kategoriju ulazi vaš željeni zahvat te kako bi bili sigurni da gradnjom ne kršite zakon.
Često postavljana pitanja
U Hrvatskoj možete graditi određene vrste objekata bez građevinske dozvole, uključujući pomoćne građevine do 50 m², vrtne sjenice, nadstrešnice do 20 m², te bazene do 100 m², pod uvjetom da su u skladu s prostornim planom i da ne zahtijevaju glavni projekt.
Za dobivanje građevinske dozvole potrebno je dostaviti zahtjev za izdavanje dozvole, glavni projekt, izjavu projektanta, izvješće o kontroli projekta, potvrde javnopravnih tijela o usklađenosti projekta, te upravnu pristojbu.
Za provjeru usklađenosti projekta s prostornim planom najbolje je konzultirati se sa stručnjakom za urbanizam ili kontaktirati lokalni ured za graditeljstvo koji može pružiti detaljne informacije i smjernice.
Gradnja bez valjane građevinske dozvole smatra se nelegalnom i može rezultirati pravnim posljedicama, uključujući novčane kazne i obvezu demontaže izgrađenog objekta.
Građevinska dozvola važeća je tri godine od dana izdavanja. Ako se gradnja ne započne unutar tog perioda, dozvola prestaje važiti, ali se može produžiti za još tri godine pod određenim uvjetima.